Εκδήλωση με τους <<ΧΙΜΠΑΚΟΥΣΑ>> στο 5ο  Δημοτικό Σχολείο Ταύρου

Την Πέμπτη 16 Οκτωβρίου 2008 έγινε στο 5ο  Δημοτικό Σχολείο Ταύρου εκδήλωση με θέμα την ειρήνη ,την άρνηση του πολέμου και των πυρηνικών όπλων ,με πρωτοβουλία του Σχολικού Συμβούλου Β' Περιφέρειας Αθηνών και του Διευθυντή του Σχολείου.

Στην  εκδήλωση ήταν τιμητικά προσκεκλημένη μια ομάδα από Ιάπωνες ,επιζώντες του Ναγκασάκι και της Χιροσίμα ,που μίλησαν ,με τη βοήθεια διερμηνέως, για την εμπειρία τους και την καμπάνια ειρήνης που έχουν καθιερώσει.Στο τέλος της εκδήλωσης απάντησαν σε πολύ ενδιαφέρουσες ερωτήσεις των μαθητών.Η εκδήλωση περιλάμβανε έκθεση ζωγραφικής μαθητών με θέμα την ειρήνη,προβολή σύντομης ταινίας του BBC για τη ρίψη της πρώτης ατομικής βόμβας και σύντομες συγκινητικές και κατατοπίστηκες ομιλίες των επισκεπτών.Στο τέλος έγινε συλλογή υπογραφών που θα αποσταλούν ως χαιρετισμούς στον δήμαρχο της Χιροσίμα.

Χιμπακούσα στα Ιαπωνικά σημαίνει "αυτός που επέζησε"